Bir Koro Hikayesi

Ece Goncagül Sağıroğlu - Müzik Öğretmeni


Silopi'de öğretmenlik yaptığım ilk yılımda öğrencilerin aslında ne kadar ilgili ve meraklı olduğunu gözlemlemiştim. İlk defa enstrüman gören öğrencim de vardı, merakla enstrümanı tutmak ve çalmak istediler. Okulda herhangi bir enstrüman bulunmadığı için de kendi gitarımı çocuklara bir gün boyunca sırayla verdim. Çok sevdiler, bir şeyler öğrendik beraber. Şarkı söylemeyen ya da çekinen çocuklarla bile şarkılar türküler söylemeyi başardık. Zamanla kendi enstrümanları oldu ve hala ilerlemeye devam ediyorlar. Buna daha fazla zaman ayıran öğrencilerim ise yetenek sınavlarına hazırlandı. Hepsine ilham olduğum için çok mutluyum. Fırsat verildiğinde ve içlerindeki güven sağlandığında muhteşem geri dönüşler oluyor.
İrem Erkan - Fen Bilimleri Öğretmeni


Çok sesli koro ile lise dönemimde tanıştım. Çanakkale Türküsü, çok sesli koro ile ancak bu kadar güzel söylenebilirdi... Lise müzik öğretmenimden aldığım ilhamla birlikte ben de göreve başladığım ilk yılımda, çalıştığım okulda müzik öğretmeni olmadığı için özel günlerde öğrencilerimden koro oluşturdum ve ücretli öğretmen olarak müzik derslerine kendi isteğimle girdim. Asıl branşım Fen Bilimleri! Fen bilimleri üzerine de bir şarkı sözü yazdım (Solunum Sistemi) öğrencilerimle paylaşmak için ve çok güzel geri dönüşler aldım. Çalıştığım başka bir okulda ise ilgili öğretmenler ile işbirliği yaparak öğrencilerle çevre haftası üzerine klip çektik ve stüdyo kaydı aldık.
Fatma Güntürkün - Fen Bilimleri Öğretmeni


Merhaba. Ben bir öğretmenim. Pek çok köy okulunda görev yaptım. Köy okulları hikayeleri her zaman paha biçilmezdir. Bir köy okulunun kapısını çaldığınızda çoğunlukla kadrosunda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri gibi branşların öğretmenlerine rastlarsınız. Resim ya da Müzik öğretmeni ile karşılaşmak denizde inci bulmak kadar zordur. Peki bu derslerde hangi öğretmenler görev alır? Tabii ki de elde avuçta olan öğretmenler. Müdürlerimiz "Hocam, bu sene müzik dersleri sende" der ve bir anda müsizyene dönüşen fenci olursunuz. "Neyse Allah'tan yakın branş, ses ünitesi gibi düşün fenci" diiyerek derslerinize devam edersiniz. Evet, dersler başlar, kah fenden kah müzikten konuşursunuz; açalım bakalım müzik kitabından neler varmış ile devam edersiniz, eğlence ve kapanış. Ama beklentiler yüksektir. Belirli günler ve haftalar toplantısının birinde müdürümüz "23 Nisan yaklaşıyor. Artık müzik öğretmenimiz de bir koro ile sahnede olur herhalde!" der ve orada bir anda koro şefine dönüşürsünüz. Araştırmalar, öğrenmeler, çalışmalar, öğretmeler... Çocuklarla beraber koro ruhunu hissedersiniz, çok sesliliği tadarsınız, kimi zaman öğretmen kimi zaman öğrenci olursunuz. Doğrusuyla, yanlışıyla, eksiğiyle sahnede bir bütün olursunuz. Gösteri zamanı heyecan doruktadır, onlarla birlikte söyler ve alkışları sadece ve sadece çocuklara adarsınız. Çünkü onlar olmadan ne ses vardır ne müzik ne de fen...
Zuhal Yalçın - Müzik Öğretmeni


2001 yılında Zonguldak’ın Kozlu Beldesinde göreve başladım, şimdi ilçe. Yeni atanmışım, "müzik öğretmenisin" diyerek göndermişler, sudan çıkmış balık gibiyim. Okul eylül ayının ikinci yarısında açılmış, 10 Kasım’a ne var ki! Öğretmenliğin "Ö"sünü öğrendiğim yıllar. Ben hep korist olmuşum okulda, koro nasıl çalıştırılır ya da yönetilir ki? 1.kural: Karşındakiler çocuk, şarkı söylemeye açlar ve doymak için sana bakıyorlar. Teneffüs aralarında toplanıp toplanıp çalıştık ve "Yemen Türküsü", "10 Kasım" ve bir parça daha... Mikrofon yok, bahçede çıplak ses 10-15 kişi. Çok tatlılardı. Sonra Can peşimi hiç bırakmadı. "Ben de şarkı söylemek istiyorum, beni de koroya alın" dedi durdu. Can’ın müzik kulağı yok! Ama o kadar disiplinli, çalışkan ve istekli ki! 2.kural: Karşındakiler çocuk, şarkı söylemeye açlar ve doymak için sana bakıyorlar. Can, tabi ki korodaydı. Mikrofondan uzak ama çok mutlu! Can şimdi Zimbabve’de ateşe. Her gelişinde beni de ziyaret eder.
Pelin Gül - Müzik Öğretmeni


Merhaba, ben bir müzik öğretmeniyim, hayallerinin peşinde koşan bir öğretmen! Ortaokulda başladım koro çalışmalarıyla ben de koronun o muhteşem ruhuna kapıldım. Üniversitede imkansızlıklardan dolayı çalışmalarımız hep yarıda kalmıştı ve içimde bir ukdeydi. Yıllar sonra atandığım küçük bir kasabada, bir öğretim yılında dört okulda birden görevlendirildim ve her okulda koronun iyileştirici birleştirici gücüyle tanıştırdım o minik kalpleri. İlerleyen zamanda Bilim ve Sanat Merkezi kadrosuna girdim, orada o muhteşem çocuklar ve üniversite hocalarımla ortaklaşa harika çalışmalar yaptık. Bugün, o kalpleri koro müziğiyle ve çok seslilikle iyi ki tanıştırmışım diyorum.

Siz de kendi hikayenizle ilham olmak istiyorsanız, lütfen bağlantıya tıklayarak paylaşın.

  • Instagram - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2021 by MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu Ailesi

MAGMA LOGO.png
boğaziçi caz korosu - beyaz-.png
boğaziçi gençlik korosu-disi.png
YKV-Logo-Dikey-Disi.png